Depreciation EXERCISE Indicate the best answer for each question in the space pr
ID: 2424337 • Letter: D
Question
Depreciation EXERCISE Indicate the best answer for each question in the space provided Use the following data for the four independent questions which follow: On May 5, 2009. Lloyd purchased a machine for $84,000. The estimated life of the machine was 10 years, with an estimated residual value of $10,000 The service life in terms of "output" is estimated at 8,000 hours of operation Refer to the above data Assume Lloyd uses straight-line deprecation with the half-year convention Depreciation expense to be recognized in 2009 (the year of purchase) is: $7,400 $8,400 $3,700 Some other amount Refer to the data above. Assume Lloyd uses 200%-declining-balance depreciation with the half-year convention Depreciation expense to be recognized in 2010 (the second year of ownership) is $8,400 $13,120 $15,120 Some other amount Refer to the data above. Assume Lloyd uses 150% declining-balance deprecation with the half-year convention Depreciation expense to be recognized in 2009 (the year of purchase) $8,400 $6,300 $12,600 Some other amount Refer to the data above. Assume Lloyd uses the units-of output method and that the machine was in operation for 1,000 hours in 2009 and 1,800 hours in 2010 The book value of the machine at December 31, 2010 is: S48.IOO $58,100 $25,900 Some other amountExplanation / Answer
Solution:
1. c. $3,700.
Straight-line depreciation with half yr convention = (Purchase Price - Salvage Value) / Estimated Life * 0.5
Straight-line depreciation with half yr convention
= ($84,000 - $10,000) / 10 * 0.5
= $3,700.
2. c. $15,120.
200% Declining Balance = Book Value * (1/Estimated Life) * 2
Depreciation for 2009 (with half yr convention) = $84,000 * (1/10) * 2 * 0.5 = $8,400
Depreciation for 2010 = ($84,000 - $8,400) * (1/10) * 2 = $15,120
3. b.$6,300.
150% Declining Balance = Book Value * (1/Estimated Life) * 1.5
Depreciation for 2009 (with half yr convention) = $84,000 * (1/10) * 1.5 * 0.5 = $6,300
4. a.$48,100.
Cost per hour = (Purchase Price - Salvage Value) / Estimated Hours
Cost per hour = ($84,000 - $10,000) / 8,000 = $9.25
Estimated Hours of Operation Left as on 31 Dec, 2010 = 8,000 - 1,000 - 1,800 = 5,200
Book Value as on 31 Dec, 2010 = 5,200 * $9.25 = $48,100.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.