Depicts the following scenario. In the circuit shown in the sketch below, the em
ID: 1542358 • Letter: D
Question
Depicts the following scenario. In the circuit shown in the sketch below, the emf of the battery is 12.0 V, and each resistor has a resistance of 200.0 Ohm. Now we will consider some slightly different related scenarios to Example 21-13. Refer back to Example 21-13. Suppose the three resistors in the circuit have the values R_1 = 130 Ohm, R_2 = 250 Ohm, and R_3 = 350 Ohm, and that the emf of the battery is 18.0 V. Find the potential difference across each resistor. Find the current that flows through each resistor. Refer back to Example 21-13. Suppose R_1 = R_2 = 225 Ohm and R_3 = R. The emf of the battery is 12.0 V. Find the value of R such that the current supplied by the battery is 0.0750 A. Find the value of R that gives a potential difference of 2.65 V across resistor 2.Explanation / Answer
Part A:
R1 =130 ohms ,R2 = 250 ohms, R3 = 350 ohms
V = 18 V
R23 = 250+350 = 600 ohms
R123 = (250*600)/(250+600) = 176.5 ohms
in parallel combinaiton current is constant
V1 = 18 V
I1 = V1/R1 = 18/130
I1 = 0.1385 A
V23 = 18 V
I23 = 18/600 = 0.03 A
in series combination current is constant
I2 = 0.03 A, I3 = 0.03 A
V2 = 0.03*250 = 7.5 V
V3 = 0.03*350 = 10.5 V
DV1,DV2,DV3 = 18V, 7.5 V, 10.5 V
Part B: I1, I2 , I3 = 0.1385 A, 0.03 A, 0.03 A
Part C:
R1 = R2 = 225 ohms , R3 = R, V = 12 V
I = 0.075 A
R23 = 225 +R
R123 = (225+R)*225/(225+R+225)
V = IR
12 = 0.07*(225+R)*225/(225+R+225)
R = 495 ohms
Req = (225+495)*225/(225+225+495)
Req = 171.43 ohms
Part D: R23 = 225 +R
R123 = (225+R)*225/(225+R+225)
V23= V1 = 12 V
in parallel combination voltage is constant
V23 = I23*R23
I23 = V23/R23
in sereis combinaiton current is constant
I2 = I3
V2 = I23*R2 = (v23/R23)*R2
2.6 = (12/(225+R))*(225)
R = 813 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.