Departmental Final Exam Part II (Form B) EmplID: Problem #3 (12 points) Informat
ID: 3323531 • Letter: D
Question
Departmental Final Exam Part II (Form B) EmplID: Problem #3 (12 points) Information from the American Institute of Insurance indicates that claims for a cost filed under auto insurance policies have a mean $19,400 and standard deviation $6,000 For all possible random samples of 50 claims, what is the shape of the sampling distribution of the sample means? a. 1 point) Specify the mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample means, for samples of size 50 and mark appropriate values on the template below. b. (3 points) 7 What is the probability that in a random sample of 50 claims the mean amount of money claimed is more than $19,000? c. 4 points) What is the probability that in a random sample of 50 claims the mean amount of money claimed is less than $19,800? d. 4 points) Show your work. Partial credit will be given.Explanation / Answer
(a)
According to the Central Limit Theorem, the sampling distribution of sample means always has a normal distribution irrespective of the nature of the parent distribution from which the samples ae drawn.
(b)
Using relation:
SE = S/n0.5
Here,
SE = Standard error of the mean = Standard deviation of the sampling distribution
Putting values:
SE = 6000/500.5 = 848.53
(c)
The corresponding z-score for this case is:
z = (X-m)/SE = (19000-19400)/848.53 = -0.471
The corresponding p-value for this z-score is:
p = 0.319
So, the reqd probability is: 1-p = 1-0.319 = 0.681
(d)
The corresponding z-score for this case is:
z = (X-m)/SE = (19800-19400)/848.53 = 0.471
The corresponding p-value for this z-score is:
p = 0.681
Hope this helps !
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.