Hello, Can I get helo with this. Costello Corporation manufactures a single prod
ID: 2422998 • Letter: H
Question
Hello,
Can I get helo with this.
Costello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below Direct materials-2 pound plastic at $6.70 per pound Direct labor-1.50 hours at $11.00 per hour Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total standard cost per unit $13.40 16.50 9.00 12.00 $50.90 The predetermined manufacturing overhead rate is $14 per direct labor hour ($21.00 ÷ 1.50). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 8,250 direct labor hours (5,500 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $49,500 ($6.00 per hour) and total fixed overhead costs of $66,000 ($8.00 per hour). Actual costs for October in producing 3,300 units were as follows Direct materials (6,760 pounds) Direct labor (4,810 hours) Variable overhead Fixed overhead 46,779 54,401 53,220 17,930 $172,330 Total manufacturing costs The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignoredExplanation / Answer
(Unless otherwise specified, all amounts in $) Total Material Variance = Budgeted Material Costs - Actual Material Cost Budgeted Material Cost is 3,300 units X 2 pound per unit X $ 6.70 per pound = 44220 Actual Material Costs are 46779 Total Material Variance -2559 Unfavourable Materials Price Variance = (Standard Price per unit - Actual price per unit) X Actual materials used Actual price per unit is $ 46,779 / 6,760 pounds = $ 6.92 pounds per unit Materials Price Variance -1487 Unfavourable Materials Quantity Variance = (Standard quantity per unit - Actual quantity per unit) X Standard rate per unit Standard quantity per unit = 3,300 units X 2 pounds per unit = 6,600 pounds Materials Quantity Variance -1072 Unfavourable Total Labor Variance = Budgeted Labour Costs - Actual Labour Costs Budgeted Labour Costs are 3,300 units X 1.5 hour per unit X $ 11 per hour = 54450 Actual Labour Costs incurred are 54401 Total Labor Variance 49 Favourable Labor Price or Rate Variance = (Standard Rate per hour - Actual Rate per hour) X Actual number of hours worked Actual Rate per hour = $ 54,401 / 4,810 = $ 11.31 per labor hour Labor Price Variance -1491 Unfavourable Labor Efficiency Variance = (Standard Number of Hours - Actual Number of Hours) X Standard Rate per labor hour Standard Number of Hours = 3,300 units X 1.5 hour per unit = 4,950 hours Labor Efficiency Variance 1540 Favourable Total Overhead Variance = Standard Overhead Costs - Actual Overhead Costs Standard Overhead Costs = 3,300 units X $ 21 per unit = 69300 Actual Overhead Costs 71150 Total Overhead Variance -1850 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.