Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions
ID: 2422405 • Letter: A
Question
Altira Corporation uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of August 2016:
Aug.1 Inventory on hand – 2,000 units, cost $6.10 each .
Aug. 8. Purchased 10,000 units for $5.50 each
Aug. 14. Sold 8,000 units for $12 each
Aug. 18. Purchased 6,000 units for $5 each
Aug. 25. Sold 7,000 units for $11 each
Aug. 31. Inventory on hand – 3,000 units
Required:
Determine the inventory balance Altira would report in its August 31, 2016, balance sheet and the cost of goods sold it would report in its August 2016 income statement using each of the following cost flow methods: (Round "Average Cost per Unit" to 2 decimal places.)
A. Perpetual FIFO
1. Cost of Goods Available for Sale ( Perpetual FIFO # of units with date, Cost per unit, Cost of Goods Available for Sale)
2. Cost of Goods Sold - Aug. 14 ( Perpetual FIFO # of units sold, Cost per unit, Cost of Goods Sold)
3. Cost of Goods Sold - Aug.25 ( Perpetual FIFO # of units sold, Cost per unit, Cost of Goods Sold)
4. Inventory Balance (# of units in ending iinventory, Cost per unit, Ending Inventory)
B. Perpetual LIFO
1. Cost of Goods Available for Sale ( Perpetual LIFO # of units with date, Cost per unit, Cost of Goods Available for Sale)
2. Cost of Goods Sold - Aug. 14 ( Perpetual LIFO # of units sold, Cost per unit, Cost of Goods Sold)
3. Cost of Goods Sold - Aug.25 ( Perpetual LIFO # of units sold, Cost per unit, Cost of Goods Sold)
4. Inventory Balance (# of units in ending iinventory, Cost per unit, Ending Inventory)
C. Perpetual Average
Perpetual Average Inventory on hand Cost of Goods Sold Inventory Balance # of units Cost per unit Inventory Value # of units sold Avg.Cost per unit Cost of Goods Sold # of units in ending inventory Cost per unit Ending inventory Beginning Inventory Purchase - August 8 Subtotal Average Cost Sale - August 14 Subtotal Average Cost Purchase - August 18 Subtotal Average Cost Sale - August 25 Total 0 0 0 0Explanation / Answer
As per FIFO:
Aug 14:
cost of goods avilable for sale=2,000*$6.1+10,000*$5.5=$67,200
cost of goods sold=2,000*$6.1+6,000*$5.5=$45,200
Aug 25
cost of goods avilable for sale=4,000*$5.5+6,000*$5=$52,000
cost of goods sold=4,000*$5.5+3,000*$5=$37,000
Value of inventory=3,000*$5=$15,000
As per Average cost method:
Aug 14:
cost of goods avilable for sale=2,000*$6.1+10,000*$5.5=$67,200
cost per unit avilable for sale=$67,200/12,000=$5.6
cost of goods sold=8,000*$5.6=$44,800
Aug 25
cost of goods avilable for sale=4,000*$5.6+6,000*$5=$52,400
cost good per unit avilable for sale=$52,400/10,000=$5.24
cost of goods sold=7,000*$5.24=$36,680
Value of inventory=3,000*$5.24=$15,720
As per LIFO:
Aug 14:
cost of goods avilable for sale=2,000*$6.1+10,000*$5.5=$67,200
cost of goods sold=8,000*$5.5=$44,000
Aug 25
cost of goods avilable for sale=2,000*$6.1+2,000*$5.5+6,000*$5=$53,200
cost of goods sold=6,000*$5+1,000*$5.5=$35,500
Value of inventory=1,000*$5.5+2,000*$6.1=$17,700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.