aldovar company produces a variety of chemicals. One division makes reagents for
ID: 2419739 • Letter: A
Question
aldovar company produces a variety of chemicals. One division makes reagents for laboratories. The divisions projected income statement for the coming year is:
Sales (203,000 units @ $70) $14,210,000
total variable cost 8,120,000
Contribution margin $6,090,000
Total fixed cost 4,495,000
Operating income $1,144,500
Compute the degree of operating leverage based on the orginal income statement. If sales revenue are 8% greater than expected, what is the percentage increase in operating income? (Note: round operating leverage to two decimal places.
Explanation / Answer
Degree of operating leverage = contribution margin / operating income
Degree of operating leverage = 6090000/1144500 = 5.32 approx.
Degree of operating leverage measures change in operating income due to change in sales.
Here, sales increases by 8%
Then, percentage increase in operating income = 5.32*8% = 42.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.