Balance sheet and income statement data indicate the following: Bonds payable, 6
ID: 2419014 • Letter: B
Question
Balance sheet and income statement data indicate the following: Bonds payable, 6% (due in 15 years) $1,200,000; preferred 8% stock, $100 par (no change during the year) $200,000; common stock $50 par (no change during the year) $1,000,000; income before income tax for year $320,000; Income tax for year $80,000; common dividends paid $60,000; preferred dividends paid $16,000. Based on the data presented above, what is the number of times bond interest charges were earned (round to two decimal places)? Please show and explain steps.
Explanation / Answer
Given data,
Bond Interest Rate = 6%
Bond Amount = $1200000
Net Income before Income Tax = $320000
Bond Interest charges Earned
= Bond Value * Interest Rate
= $1200000 * 6%
= $72000
Net Income before Interest
= Net Income Income Before Interest + Interest
= $320000 + $72000
= $392000
Number of times bond interest charges were earned
= Net Income before Interest and taxes / Interest charges
= 392000 / 72000
= 5.4444
Number of times bond interest charges were earned = 5.44
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.