Morton Company’s contribution format income statement for last month is given be
ID: 2418532 • Letter: M
Question
Morton Company’s contribution format income statement for last month is given below: Sales (15,000 units × $30 per unit) $ 450,000 Variable expenses 315,000 Contribution margin 135,000 Fixed expenses 90,000 Net operating income $ 45,000 The industry in which Morton Company operates is quite sensitive to cyclical movements in the economy. Thus, profits vary considerably from year to year according to general economic conditions. The company has a large amount of unused capacity and is studying ways of improving profits. Required: 1. New equipment has come onto the market that would allow Morton Company to automate a portion of its operations. Variable expenses would be reduced by $9 per unit. However, fixed expenses would increase to a total of $225,000 each month. Prepare two contribution format income statements, one showing present operations and one showing how operations would appear if the new equipment is purchased. 2. Refer to the income statements in (1) above. For both present operations and the proposed new operations, compute a. The degree of operating leverage. b. The break-even point in dollar sales. c. The margin of safety in both dollar and percentage terms. Round your percentage answers to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34). 3. Refer again to the data in (1) above. As a manager, what factor would be paramount in your mind in deciding whether to purchase the new equipment? (Assume that enough funds are available to make the purchase.) Stock level maintained Reserves and surplus of the company Performance of peers in the indstry Cyclical movements in the economy 4. Refer to the original data. Rather than purchase new equipment, the marketing manager argues that the company’s marketing strategy should be changed. Rather than pay sales commissions, which are currently included in variable expenses, the company would pay salespersons fixed salaries and would invest heavily in advertising. The marketing manager claims this new approach would increase unit sales by 30% without any change in selling price; the company’s new monthly fixed expenses would be $180,000, and its net operating income would increase by 20%. Compute the break-even point in dollar sales for the company under the new marketing strategy.
Explanation / Answer
Present Varriable Cost per unit=315000/15000= 21 per unit
Revised Varr. cost per unit= 21-9= 12 per unit
Degree of Operating Leverage= Contribution/ Net Operating Income
BEP Sales unit= Fixed Cost/ Cont. per unit
BEP Sales in Dollor= BEP Units* Selling Price per unit
Margin of Sefty= Actual Sales- BEP Sales
NEW MARKET STRATEGY
Unit Sales=15000*1.30= 19500 units
Selling Price =30 Per unit
Fixed Expense= 180000
Varriable cost per unit= 21
Contribution per unit= 30-21= 9 per unit
BEP Sales= Fixed Cost/Cont. per unit
= 180000/9= 20000 UNIT
Income Statement Present Proposed Sales 15000 unit at 30 $450,000.00 $450,000.00 Less:Varriable Cost $315,000.00 $180,000.00 Contribution $135,000.00 $270,000.00 Less:Fixed Cost $90,000.00 $225,000.00 Net Operating Income $45,000.00 $45,000.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.