Seven Star Corporation purchased a piece of equipment at the beginning of 2012.
ID: 2417726 • Letter: S
Question
Seven Star Corporation purchased a piece of equipment at the beginning of 2012. The equipment cost $140,000. Its estimated service life is 8 years and has an expected salvage value of $8,000. The sum-of-the-years-digits method is used. The depreciation schedule has a $22,000 annual depreciation expense for a certain year.
Required: Determine what year the depreciation expense of $22,000 is on the depreciation schedule. Round all answers to the nearest whole dollar.
NOTE: Be sure to show all your calculations. This has the possibility of partial credit. Incorrect answers without calculations will automatically result in zero points.
Explanation / Answer
Sum-of-years-digits = 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 = 36
Depreciable base = Cost - salvage value = $(140,000 - 8,000) = $132,000
Annual depreciation in year N = $132,000 x Depreciation Factor
So, annual depreciation = $22,000 in Year 3.
Year Book Value ($) Depreciation Factor Annual Depreciation ($) (1) (2) (3) (4) = (2) x(3) 1 1,32,000 8/36 29,333 2 1,32,000 7/36 25,667 3 1,32,000 6/36 22,000 4 1,32,000 5/36 18,333 5 1,32,000 4/36 14,667 6 1,32,000 3/36 11,000 7 1,32,000 2/36 7,333 8 1,32,000 1/36 3,667Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.