Long-term Liabilities: Prepare journal entries for the following transactions of
ID: 2417665 • Letter: L
Question
Long-term Liabilities: Prepare journal entries for the following transactions of Re-Do-It Corp.
3/1/15 Bonds payable with a face value of $900,000, which are dated 1/1/15, are issued at 93 plus accrued interest. They bear interest at 9% (payable semiannually at July 1 and January 1). They mature on 1/1/21.
7/1/15 Interest on the above bonds is paid, and amortization of discount is recorded. Straightline amortization is used.
12/1/15 Bonds of a face value of $180,000 (which were issued above on 3/1/15) are purchased at 95 plus accrued interest, and retired. Make all entries necessary to record the retirement. Update amortization on the retired bonds only at this time.
12/31/15 Interest on the remaining bonds is accrued, and amortization of discount is recorded.
Explanation / Answer
Face value of bond 100 Total value 900000 Number of bonds 9000 Interest @ 9% 81000 Interest for 2 months 13500 Value at which issued 93 value of issue 837000 Total value of issue 850500 Discount 49500 Bonds maturing on 1/1/21 70 months Interest payable = 81000 for 5.5 years + 81000 pa for 4 months ( ie from 1/3 / 15 to 1/7/15) = 445500 + 27000 = 472500 Hence total interest payable = 472500 for 70 months Discount value = 49500 Total value to be amortized = Interest value + Discount value = 472500 + 49500 = 522000 7457.143 Value per month to be amortized = 522000/70 = 7457.14 03-01-15 Cash Dr 850500 Discount on bonds Dr 49500 Bonds payable Cr 900000 ( To record issuance of bonds at a discount) 07-01-15 Interest Expense Dr 29828.56 Cash Cr 27000 Discount on bonds Cr 2828.56 ( to record payment of interest and amortization of discount) ( interest = 7457.14*3 incl discount - intersest = 900000* 9%/12*4) 12-01-15 Bonds payable Dr 180000 Cash Cr 171000 Premium on bonds 9000 ( To record retiring of bonds) Interest Expense Dr 7457.14 Cash Cr 6750 Discount on bonds Cr 707.14 ( To record interest expense and amortization) working : Interest paid in cash = 180000*9%/12*5 = 6750 Discount on bonds amortization = (49500/900000*180000)/70*5 = 707.14 12-31-2015 Interest Expense Dr 35794.29 Cash Cr 32400 Discount on bonds Cr 3394.29 ( Interes on 720000 bond s accrued and paid)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.