Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that the index model for stocks A and B is estimated from excess returns

ID: 2417560 • Letter: S

Question

Suppose that the index model for stocks A and B is estimated from excess returns with the following results: R_A = 2% + 040R_M + theta_A R_B = -1.8% + 0.9R_M + theta_B sigma_M =15%; R-square^A = 0.30; R-squares = 0.22 Assume you create portfolio with investment proportions of 0.70 in A and 0.30 in B. What is the standard deviation of the portfolio? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign In your response.) Standard deviation % What is the beta of your portfolio? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Portfolio beta What is the firm-specific variance of your portfolio? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places.) Firm-specific.0253 What is the covariance between the portfolio and the market index? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.) Covariance

Explanation / Answer

1.Standard Deviation of the portfolio

This is calculated using the following formula

Square root of = (sA )2( WA) 2 + (sB) 2 ( WB) 2 + 2 sA sBWA WB * Correlation b/w A and B

Throughtout the solutions the notation (sA)(sB) indicates risk/standard deviation

(sA ) = Sq Rt of 0.3 = 0.547723

(sB ) = Sq Rt of 0.22 = 0.469

To computed correlation b/w A and B

Covariance b/w A and B = (sA ) (sB ) (sm )2 = 0.54*0.46*0.0225 = 0.00578

Correlation b/w A and B = Covariance b/w A and B divided by Risk of (sA ) (sB )

Therefore correlation = 0.00578/(0.024)*(0.1215) = 1.982

The values of 0.024 and 0.1215 have been calculated separately below

Therefore calculation = 0.3*0.49 + 0.22*0.09 + 2*0.54*0.469*0.7*0.3*1.982 =0.21084 = 21.084%

2.Beta of the portfolio

(sA )( WA) + (sB) ( WB)   = 0.5477*0.7 + 0.46*0.3 = 0.52411

3.Firm Specific Variance

Firm specific risk is the difference between Firms total risk and systematic risk/market risk

Total Risk of Firm A = Explained Variance/Total Variance

(0.4)2(0.15) 2 /0.15 = 0.024

Systematic Risk for Firm A

(sA )2(sm) 2    = (0.4)2(0.15) 2 = 0.0036

Total Risk of Firm B = Explained Variance/Total Variance

(0.9)2(0.15) 2 /0.15 = 0.1215

Systematic Risk for Firm B

(sB )2(sm) 2    = (0.9)2(0.15) 2 = 0.018225

Firm specific risk of A = 0.024-0.0036 = 0.0204 = 2.04%

Firm specific risk of B= 0.01215-0.018225 = 0.103275 = 10.3275%

4.Covariance between portfolio and market index

(sportfolio ) (sm) 2 = 0.52411*(0.15)2   = 0.11792

1.Standard Deviation of the portfolio

This is calculated using the following formula

Square root of = (sA )2( WA) 2 + (sB) 2 ( WB) 2 + 2 sA sBWA WB * Correlation b/w A and B

Throughtout the solutions the notation (sA)(sB) indicates risk/standard deviation

(sA ) = Sq Rt of 0.3 = 0.547723

(sB ) = Sq Rt of 0.22 = 0.469

To computed correlation b/w A and B

Covariance b/w A and B = (sA ) (sB ) (sm )2 = 0.54*0.46*0.0225 = 0.00578

Correlation b/w A and B = Covariance b/w A and B divided by Risk of (sA ) (sB )

Therefore correlation = 0.00578/(0.024)*(0.1215) = 1.982

The values of 0.024 and 0.1215 have been calculated separately below

Therefore calculation = 0.3*0.49 + 0.22*0.09 + 2*0.54*0.469*0.7*0.3*1.982 =0.21084 = 21.084%

2.Beta of the portfolio

(sA )( WA) + (sB) ( WB)   = 0.5477*0.7 + 0.46*0.3 = 0.52411

3.Firm Specific Variance

Firm specific risk is the difference between Firms total risk and systematic risk/market risk

Total Risk of Firm A = Explained Variance/Total Variance

(0.4)2(0.15) 2 /0.15 = 0.024

Systematic Risk for Firm A

(sA )2(sm) 2    = (0.4)2(0.15) 2 = 0.0036

Total Risk of Firm B = Explained Variance/Total Variance

(0.9)2(0.15) 2 /0.15 = 0.1215

Systematic Risk for Firm B

(sB )2(sm) 2    = (0.9)2(0.15) 2 = 0.018225

Firm specific risk of A = 0.024-0.0036 = 0.0204 = 2.04%

Firm specific risk of B= 0.01215-0.018225 = 0.103275 = 10.3275%

4.Covariance between portfolio and market index

(sportfolio ) (sm) 2 = 0.52411*(0.15)2   = 0.11792

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote