Suppose that the four inspectors at a film factory are supposed to stamp the exp
ID: 3170831 • Letter: S
Question
Suppose that the four inspectors at a film factory are supposed to stamp the expiration date on each package of film at the end of the assembly line.
John is responsible for stamping 25% of the packages, but forgets 1 of every 200
Tom is responsible for 45%, but forgets 1 of every 100
Jeff is responsible for 20%, but forgets 1 of every 80
Pat is responsible for 10%, but forgets 1 of every 200
1. What is the probability that a customer will obtain a package of film that does not show the expiration date? In order to receive full credit, you must show all work in addition to providing the correct answer. Please do not round any values throughout your computations nor when reporting your final answer.
Explanation / Answer
probabilty of John stamping=P(A)=0.25
probabilty of Tom stamping=P(B)=0.45
probabilty of Jeff stamping=P(C)=0.20
probabilty of Pat stamping=P(D)=0.10
hence probabilty of not showing expiration date =P(E) =P(A)*P(E|A)+P(B)*P(E|B)+P(C)*P(E|C)+P(D)*P(E|D)
=0.25*(1/200)+0.45*(1/100)+0.2*(1/80)+0.1*(1/200)=0.00875
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.