On May 1, 2014, Payne Co. issued $900,000 of 7% bonds at 103, which are due on A
ID: 2415611 • Letter: O
Question
On May 1, 2014, Payne Co. issued $900,000 of 7% bonds at 103, which are due on April 30, 2024. Twenty detachable stock warrants entitling the holder to purchase for $40 one share of Payne’s common stock, $15 par value, were attached to each $1,000 bond. The bonds without the warrants would sell at 96. On May 1, 2014, the fair value of Payne’s common stock was $35 per share and of the warrants was $2. On May 1, 2014, Payne should record the bonds with a
discount of $36,000.
discount of $10,080.
discount of $ 9,000.
premium of $27,000.
Please explain how the calculation of $10,080 was achieved and a detail explanation
Explanation / Answer
Issue price of bonds with warrants = $900,000 * 103/100 = $927,000
Price of bonds without warrants = $900,000 * 96/100 = $864000
Issue price of bond without warrants = $927000 * ($864,000 / $900,000) = $889,920
Par value of bonds = $900,000
Discount on issue of bonds = $900,000 - $889,820 = $10,080
Hence, answer is Discount of $10,080
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.