After evaluating Null Company’s manufacturing process, management decides to est
ID: 2414525 • Letter: A
Question
After evaluating Null Company’s manufacturing process, management decides to establish standards of 3 hours of direct labor per unit of product and $16.80 per hour for the labor rate. During October, the company uses 21,500 hours of direct labor at a $365,500 total cost to produce 7,400 units of product. In November, the company uses 23,800 hours of direct labor at a $406,980 total cost to produce 7,800 units of product.
After evaluating Null Company’s manufacturing process, management decides to establish standards of 3 hours of direct labor per unit of product and $16.80 per hour for the labor rate. During October, the company uses 21,500 hours of direct labor at a $365,500 total cost to produce 7,400 units of product. In November, the company uses 23,800 hours of direct labor at a $406,980 total cost to produce 7,800 units of product.
After evaluating Null Company's manufacturing process, management decides to establish standards of 3 hours of direct labor per unit of product and $16.80 per hour for the labor rate. During October, the company uses 21,500 hours of direct labor at a $365,500 total cost to produce 7,400 units of product. In November the company uses 23,800 hours of direct labor at a $406,980 total cost to produce 7,800 units of product. (1) Compute the direct labor rate variance, the direct labor efficiency variance, and the total direct labor cost variance for each of these two months. October Actual Cost Standard Cost AH XAR. November Actual Cost Standard CostExplanation / Answer
1) Calculation of labor variances
For the Month of October
Actual rate per labor hour = Actual Labor cost/Actual Hours
= $365,500/21,500 hrs = $17 per hour
Actual Cost = Actual Hours*Actual Rate
= 21,500 hrs*$17 per hour = $365,500
Standard Cost for Actual Hours = Actual Hours*Standard Rate
= 21,500 hrs*$16.80 per hour = $361,200
Standard Cost for Standard Hours = Standard Hours*Standard Rate
= (7,400 units*3 hrs per unit)*$16.80 per hr = $372,960
Direct Labor Rate Variance = Standard Cost for Actual Hours - Actual Cost
= $361,200 - $365,500 = ($4,300) Unfavorable
Direct Labor Efficiency Variance = Standard Cost for Standard Hours - Standard Cost for Actual Hours
= $372,960 - $361,200 = $11,760 Favorable
Total Direct Labor Cost Variance = Labor Rate Variance+Labor Efficiency Variance
= ($4,300)+$11,760 = $7,460 Favorable
For the Month of November
Actual rate per labor hour = Actual Labor cost/Actual Hours
= $406,980/23,800 hrs = $17.10 per hour
Actual Cost = Actual Hours*Actual Rate
= 23,800 hrs*$17.10 per hour = $406,980
Standard Cost for Actual Hours = Actual Hours*Standard Rate
= 23,800 hrs*$16.80 per hour = $399,840
Standard Cost for Standard Hours = Standard Hours*Standard Rate
= (7,800 units*3 hrs per unit)*$16.80 per hr = $393,120
Direct Labor Rate Variance = Standard Cost for Actual Hours - Actual Cost
= $399,840 - $406,980 = ($7,140) Unfavorable
Direct Labor Efficiency Variance = Standard Cost for Standard Hours - Standard Cost for Actual Hours
= $393,120 - $399,840 = ($6,720) Unfavorable
Total Direct Labor Cost Variance = Labor Rate Variance+Labor Efficiency Variance
= ($7,140)+($6,720) = ($13,860) Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.