At the end of the current year, Accounts Receivable has a balance of $450,000; A
ID: 2413824 • Letter: A
Question
At the end of the current year, Accounts Receivable has a balance of $450,000; Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $4,000; and sales for the year total $2,030,000. Bad debt expense is estimated at 1/4 of 1% of sales.
a. Determine the amount of the adjusting entry for uncollectible accounts.
$
b. Determine the adjusted balances of Accounts Receivable, Allowance for Doubtful Accounts, and Bad Debt Expense.
c. Determine the net realizable value of accounts receivable.
$
Explanation / Answer
Answer a.
Expected Uncollectible Amount = Sales * Estimated Bad Debt
Expected Uncollectible Amount = $2,030,000 * 1/4 * 1%
Expected Uncollectible Amount = $5,075
Answer b.
Accounts Receivable = $450,000
Allowance for Doubtful Accounts = $4,000 + $5,075
Allowance for Doubtful Accounts = $9,075
Bad Debt Expense = $5,075
Answer c.
Net Realizable Value = Accounts Receivable - Bad Debt Expense
Net Realizable Value = $450,000 - $5,075
Net Realizable Value = $444,925
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.