Depreciation Exercise On May 1, 2014 Canada Retail purchased a truck that cost a
ID: 2413799 • Letter: D
Question
Depreciation Exercise On May 1, 2014 Canada Retail purchased a truck that cost a total of $235,000. The truck has an estimated useful life of 3 years and $25,000 residual value. Complete the following table showing the cost of the truck, the amount of depreciation expense per year, accumulated depreciation to date, and the net book value. Assume the company uses the straight-line method to depreciate trucks Accumulated Book Val ue/Carrying Amount Amount of Depreciation Expense (Cost of equipment - Cost of Year Equipment Depreciation to- Date Depreciation Depreciation expense -cost of expense to-date equipment residual value)yuseful lifeExplanation / Answer
Year
Cost of
equipment
Amount of
Depreciation
Expense
Accumulated
Depreciation to-
Date
BookValue/Carrying Amount
(cost of equipment-residual value)/useful life
Depreciation Expense to-date
Cost of equipment-Depreciation Expense
1
235000
(235000-25000)/3=70000
70000
235000-70000=165000
2
235000
(235000-25000)/3=70000
140000(70000+70000)
235000-140000=95000
3
235000
(235000-25000)/3=70000
210000(70000+70000+70000)
235000-210000=25000
Year
Cost of
equipment
Amount of
Depreciation
Expense
Accumulated
Depreciation to-
Date
BookValue/Carrying Amount
(cost of equipment-residual value)/useful life
Depreciation Expense to-date
Cost of equipment-Depreciation Expense
1
235000
(235000-25000)/3=70000
70000
235000-70000=165000
2
235000
(235000-25000)/3=70000
140000(70000+70000)
235000-140000=95000
3
235000
(235000-25000)/3=70000
210000(70000+70000+70000)
235000-210000=25000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.