Barnam Company currently produces and sells 12,000 units of a product that has a
ID: 2411759 • Letter: B
Question
Barnam Company currently produces and sells 12,000 units of a product that has a contribution margin of $8 per unit. The company sells the product for a sales price of $20 per unit. Fixed costs are $37,800. The company has recently invested in new technology and expects the variable cost per unit to fall to $12 per unit. The investment is expected to increase fixed costs by $20,000. After the new investment is made, how many units must be sold to break-even? (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
CALCULATION OF CONTRIBUTION MARGIN PER UNIT PARTICULARS AMOUNT Selling Price Per Unit= $ 20 Less: Variable Cost Per Unit $ 12 Contribution Margin Per Unit $ 8 Contribution Margin % 40% ($ 8 / $ 20 X 100) CALCULATION OF THE BREAK EVEN POINT IN UNITS Revise Fixed Cost = $ 37,800 + $ 20,000 = $ 57,800 Break Even point = Fixed Cost / Contribution Margin Per Unit Break Even point = Fixed Cost = $ 57,800 Divide By "/" By Contribution Margin Per Unit = $ 8 Break Even point = 7225 Units Answer = 7,225 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.