Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2411231 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below,) CommercialServices.com Corporation provides business-to-business services on the Internet. Data concerning the most recent year appear below: Net operating income Average operating assets $ 4,500,000 $ 270,000 $ 900,000 3. The Chief Financial Officer of the company believes a more realistic scenario would be a $1,750,000 increase in sales, requiring a $350,000 increase in average operating assets, with a resulting $401,875 increase in net operating incomd, What would be the company's ROI in this scenario? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) m on investment (ROI) 30.001%Explanation / Answer
Commercialservices.com Corporation
(As per view of CFO)
Net operating revenue = 270,000 + 401,875
= 671,875
Average operating assets = 900,000 + 350,000
= 1,250,000
ROI = Net operating income/Net operating assets
= 671,875/1,250,000
= 53.75%
As per view of entrepreneur
Increse in operating revenue = 220%
= 270,000 x 220%
= 594,000
Hence, operating revenue in next year = 270,000 + 594,000
= 864,000
ROI = Net operating income/Average operating assets
= 864,000/900,000
= 96%
Alyeska Services Company
Margin =Net operating income/Sales
= 4,400,000/17,000,000
= 25.88%
Turnover = Sales/Average operating assets
= 17,000,000/36,400,000
= 46.70%
ROI = Net operating income/Average operating assets
= 4,400,000/36,400,000
= 12.09%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.