Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2392718 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below.j Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $175 and $135, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 117,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Traceable fixed manufacturing overhead Variable selling expenses Common fixed expenses Total cost per unit AlphaBeta s 15 30 16 29 19 21 $130 $ 40 30 18 26 23 2 6 $163 The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars What contribution margin per pound of raw material is earned by each of the two products? (Round your answers to 2 decimal places.) Answer is not complete. Alpha $ 15.75 Beta Contribution margin per undExplanation / Answer
Contribution Margin per Pound :-
Alpha
Beta
Sale Price
175
135
Direct Material
-40
-15
Direct Labour
-30
-30
Variable manufacturing O/H
-18
-16
Traceable Fixed
-26
-29
Variable selling
-23
-19
Contribution per unit (A)
38
26
Raw material required/unit (pound) (B)
(40/5)
=8
(15/5)
=3
Contribution/pound (A/B)
4.75
8.67
Ranking
2nd
1st
Units of each Product produce to maximize profit (Optimum Mix):-
Ranking
Product
Demand
Raw Material Available
Raw material Consume
Balance Raw Material
Units Produced
1st
Beta
71000
225000
(71000 * 3)
=213000
(225000-213000)
=12000
71000
2nd
Alpha
91000
12000
12000
---
(12000/8)
=1500
Alpha Produce = 1500 units & Beta Produce = 71000 units
Total Contribution :-
Alpha
Beta
Units Produced
71000
1500
Contribution per unit
38
26
Total Contribution
2698000
39000
Maximum Price to be paid per pound = DM price per pound already paid + Contribution lost per pound
Due to limited Raw material we are unable to produce Product Alpha
Contribution per pound for Alpha = 4.75
Maximum price = 5 + 4.75 = 9.75
Alpha
Beta
Sale Price
175
135
Direct Material
-40
-15
Direct Labour
-30
-30
Variable manufacturing O/H
-18
-16
Traceable Fixed
-26
-29
Variable selling
-23
-19
Contribution per unit (A)
38
26
Raw material required/unit (pound) (B)
(40/5)
=8
(15/5)
=3
Contribution/pound (A/B)
4.75
8.67
Ranking
2nd
1st
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.