The Rapid Meal has two restaurants that are open 24 hours a day. Fixed costs for
ID: 2409714 • Letter: T
Question
The Rapid Meal has two restaurants that are open 24 hours a day. Fixed costs for the two restaurants together total $430,500 per year. Service varies from a cup of coffee to full meals. The average sales check per customer is $8.75. The average cost of food and other variable costs for each customer is $3.50. The income tax rate is 30?%. Target net income is $117,600. Requirements 1. Compute the revenues needed to earn the target net income. 2. How many customers are needed to break? even? To earn net income of $117,600?? 3. Compute net income if the number of customers is 145,000.
Explanation / Answer
Income before tax = 117600*100/70 = 168000
Break even revenue = (430500+168000)/.60 = 997500
a) $997500 needed to earn the target net income
b) 997500/8.75 = 114000 customers are needed to break even
c) Net income :
Sale (145000*8.75) 1268750 Variable cost (145000*3.50) -507500 Contribution margin 761250 Fixed cost -430500 Income before tax 330750 Income tax -99225 Net income 231525Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.