The RLC series circuit illustrated in the Active Figure has R = 9.28 ?, and L =
ID: 1383256 • Letter: T
Question
The RLC series circuit illustrated in the Active Figure has R = 9.28 ?, and L = 8.3 H . Suppose you want the circuit to respond most strongly at an applied frequency of? = 12.69 s-1. Find the capacitance that you should use.
Conceptualize
The rms current for a given applied AC voltage is determined by the impedance of the circuit, which in turn is determined by the resistance, impedance, and capacitance. The current is a maximum at the natural frequency of the circuit ?0 = 1/(LC)1/2.
Categorize
The problem involves applying the condition for resonance in an RLC circuit.
Analyze
The rms current is maximized at the natural frequency of the RLC circuit:
So the capacitance that is needed is:
?0 = 1 (LC)1/2Explanation / Answer
apply at resonance angular frequency W^2 = 1/LC
also W = 2pif
so
W = 2*3.14 * 12.69 = 79.69 rad/s
so
Capciatnce C = 1/W^2L
C = 1/(79.69 * 79.69 * 8.3)
C = 18.97 uF
-----------------------------------------------
Impedence Z^2 = R^2 +(XL-Xc)^2
at Resonance XL= XC
so
Z= R
so
Currenrt Irms = Vrms/R
Capciatnce C = 1/W^2L
C = 1/(79.69 * 79.69 * 8.3)
C = 18.97 uF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.