Erin Shelton, Inc., wants to earn a target profit of $840,000 this year. The com
ID: 2409039 • Letter: E
Question
Erin Shelton, Inc., wants to earn a target profit of $840,000 this year. The company’s fixed costs are expected to be $1,400,000 and its variable costs are expected to be 44 percent of sales. Erin Shelton, Inc., earned $900,000 in profit last year.
Calculate break-even sales for Erin Shelton, Inc
Prepare a contribution margin income statement on the basis break-even sales. (Do not leave any cells blank, enter a zero wherever required.)
Calculate the required sales to meet the target profit of $840,000.
Prepare a contribution margin income statement based on sales required to earn a target profit of $840,000.
When the company earns $840,000 of net income, what is its margin of safety and margin of safety as a percentage of sales?
Explanation / Answer
a) Break even sales = Fixed cost/Contribution margin ratio
Contribution margin ratio = 100-44 = 56%
= 1400000/.56
Break even sales = 2500000
b) Contribution margin income statement :
c) Required sales = (1400000+840000)/.56 = 4000000
d) Income statement :
e) Margin of safety = 4000000-2500000 = 1500000
Margin of safety ratio = 1500000*100/4000000 = 37.5%
Sales 2500000 Less: Variable cost -1100000 Contribution margin 1400000 Less; Fixed cost -1400000 Net operating income 0Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.