Erin Shelton, Inc., wants to earn a target profit of $840,000 this year. The com
ID: 2330420 • Letter: E
Question
Erin Shelton, Inc., wants to earn a target profit of $840,000 this year. The company's fixed costs are expected to be $1,400,000 and its variable costs are expected to be 44 percent of sales. Erin Shelton, Inc., earned $900,000 in profit last year. Required: 1. Calculate break-even sales for Erin Shelton, Inc. ak-Even Sales 2. Prepare a contribution margin income statement on the basis break-even sales. (Do not leave any cells blank, enter a zero wherever required.) Contribution Margin Income Statement Contribution Margin Profi 3. Calculate the required sales to meet the target profit of $840,000. t SalesExplanation / Answer
1. Break even sales = fixed cost / contribution margin
= $1400000 / (sale - variable cost)
= $1400000 / [1-0.44]
= $1400000 / 0.56
= $2500000
2. sale = $2500000
less: variable cost[44%*2500000] = 1100000
Contribution margin = 1400000
less: fixed cost = 1400000
profit = 0
3. Required sales = Desired profit / Contribution margin per unit + break even units
= [$840000 / $56 ] + 25000
=15000 + 25000
= 40000
Required sale in $ = 40000 * $100
= $4000000
4. sale = $4000000
less: variable cost[44%*4000000] = 1760000
Contribution margin = 2240000
less: fixed cost = 1400000
profit = 840000
5. margin of safety = actual sales - break even point
= $4000000 - $2500000
= $1500000
margin of safety ratio = [ actual sales - break even point ] / actual sales
= [$4000000 - $2500000] / $4000000
= $1500000 / $4000000
= 37.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.