Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Nine Company uses FIFO to account for inventory. Nine Company\'s inventory consi

ID: 2406420 • Letter: N

Question

Nine Company uses FIFO to account for inventory. Nine Company's inventory consists of two products: Product A and Product B. For each product, costs to sell include sales commissions of 10% of the selling price and shipping costs equal to 5% of the selling price. The accounting system revealed the following information as of December 31, 2018.

Determine the amount that Nine Company should report for inventory for Product A as of December 31, 2018.

Product Units Cost per unit Price per unit A 1,000 $40 $60 B 1,500 90 100

Explanation / Answer

Net realizable value of Product A = Price per unit-Sales commissions-Shipping costs = 60-(60*10%)-(60*5%)= $51 Inventory is valued at lower of cost or Net Realizable value Lower of $40 or $51 is $40 Amount that Nine Company should report for inventory for Product A = 1000*40 = $40000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote