Nine Christmas tree lights are connected in parallel across a120-V potential dif
ID: 1668654 • Letter: N
Question
Nine Christmas tree lights are connected in parallel across a120-V potential difference. The cord to the wall socket carries acurrent of 0.36A. (a) Calculate the resistance of one of the bulbs.(b) What would the current be if the bulbs were connected inseries? In addition, what is thepower output of each bulb in each of the two cases? Nine Christmas tree lights are connected in parallel across a120-V potential difference. The cord to the wall socket carries acurrent of 0.36A. (a) Calculate the resistance of one of the bulbs.(b) What would the current be if the bulbs were connected inseries? In addition, what is thepower output of each bulb in each of the two cases?Explanation / Answer
R be the resistances of the lights voltage V = 120 V current through them I = 0.36 A effective Resistances 1 / R p = 9 /R R p = R / 9 V = IR p 120 = 0.36 * R / 9 Resistance of one of the bulbs R = 3000 power out put of each bulb P =V2 / R = 1202 / 3000 = 4.8 W if the bulbs are connected in series effectiveresistance = 9 R current through each bulb I = 120 / 9 *3000 = 0.0044 A power out put of each bulb P =I2 R = 0.00442 *3000 = 0.058 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.