Broxton Group, a consumer electronics conglomerate, is reviewing its annual budg
ID: 2406014 • Letter: B
Question
Broxton Group, a consumer electronics conglomerate, is reviewing its annual budget in wireless technology. It is considering investments in three different technologies to develop wireless communication devices. Consider the following cash flows of the three independent projects. Assume the discount rate is 8 percent. Further, the company has only $14 million to invest in new projects this year.
Cash Flows (in $ millions)
Year L6 G5 Wi-Fi
0 ?$ 4.0 ?$ 10 ?$ 14
1 7.0 8 12
2 3.5 23 26
3 1.5 14 14
a. Calculate the profitability index for each investment.
b. Calculate the NPV for each investment.
Explanation / Answer
Solution:
a) Profitability index = Present value of cash inflow / Investment outlay
Project L6 = $10.67 / $4 = 2.67
Project G5 = $38.24 / $10 = 3.82
Project Wi Fi = $44.52 / $14 = 3.18
b) NPV = Present value of cash inflow - Investment outlay
Project L6 = $10.67 - $4 = $6.67
Project G5 = $38.24 $10 = $28.24
Project Wi Fi = $44.52 - $14 = $30.52
working:
Project L6
Investment = $4.0
Present value of cash inflow = $7.0 x 0.92593 + $3.5 x 0.85734 + $1.5 x 0.79383
= $10.67
Project G5
Investment = $10.0
Present value of cash inflow = $8 x 0.92593 + $23 x 0.85734 + $14 x 0.79383
= $38.24
Project Wi Fi
Investment = $14
Present value of cash inflow = $12 x 0.92593 + $26 x 0.85734 + $14 x 0.79383
= $44.52
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.