On 1/1/17, Snead Company purchased 25% of Rule Corporation’s common stock. Snead
ID: 2404272 • Letter: O
Question
On 1/1/17, Snead Company purchased 25% of Rule Corporation’s common stock. Snead appropriately carries this investment at equity (i.e., uses the equity method of accounting for the investment), and the balance in Snead’s investment account is $190,000 at 12/31/17. Rule reported net income of $120,000 for the year ended 12/31/17, and paid common stock dividends totaling $48,000 during 2017. What was the amount of Snead’s initial investment in Rule on 1/1/17?
a. $172,000
b. $208,000
c. $232,000
d. $168,000
Show all work including formulas
Explanation / Answer
Answer
A ) 172000
value of investment = 190000 - (120000 * 25 % - 48000 *25 % )
= 190000 - 18000
= 172000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.