Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On 1 July 2012 Sarah Ltd acquires all the shares in Jane Ltd for $707,000 cash T

ID: 2332887 • Letter: O

Question

On 1 July 2012 Sarah Ltd acquires all the shares in Jane Ltd for $707,000 cash

The financial statements of Jane Ltd as at 1 July 2012 shows the following:

                        Retained earnings    197,000

                        Share capital             259,000

The tax rate is 30%

At the date of acquisition all the net assets of Jane Ltd are at fair value except for the following:

Carrying amount

Fair value

Equipment (cost $257,000)

$101,000

$142,000

The equipment has a further 18 years of useful life.

All consolidation entries on 30 June 2017 are shown below:

Dr. Retained earnings

$197,000

Dr. Share capital

$259,000

Dr. BCVR

Dr. Goodwill

Cr. Investment in Jane Ltd

$707,000

Dr. Accumulated depreciation

257,000 – 101,000

Dr.(or Cr.) Equipment

Cr. BCVR

( 142,000 – 101,000 ) x 70%

Cr. DTL

( 142,000 – 101,000 ) x 30%

Dr. Retained earnings

xxx

Dr. Depreciation expense

( 142,000 – 101,000 ) / 18

Cr. Accumulated depreciation

Dr. DTL

Cr. Income tax expense

( 142,000 – 101,000 ) x 30% / 18

Cr. Retained earnings

Complete the consolidation journals above and enter the amount of xxx (retained earnings) in the answer block below:

Carrying amount

Fair value

Equipment (cost $257,000)

$101,000

$142,000

Explanation / Answer

As per Full Goodwill method

Acquisition analysis

1 July 2012,

Net fair value of identifiable assets and liabilities of Jane Ltd = ($197000 + $259 000)+$41 000 (1 – 30%) (equipment) = $484000

Consideration transferred = $707000

Goodwill = $707000 – $484000 = $222300

Consolidation Worksheet Entries - 1 July 2012

Dr. Retained earnings

$197,000

Dr. Share capital

$259,000

Dr. BCVR

Dr. Goodwill

Cr. Investment in Jane Ltd

$707,000

Dr. Accumulated depreciation

257,000 – 101,000=156,000

Dr.(or Cr.) Equipment

Cr. BCVR

( 142,000 – 101,000 ) x 70%=28,700

Cr. DTL

( 142,000 – 101,000 ) x 30%=12,300

Dr. Retained earnings

(11,390-2,278)= 9,112

Dr. Depreciation expense

( 142,000 – 101,000 ) / 18=2,278

Cr. Accumulated depreciation

(1/18 x $41,000 p.a. for 5 years)

Dr. DTL

Cr. Income tax expense

Cr. Retained earnings

Hence it is proved that the amount of retained earning is 9,112

(Please ask in comment section if any quaries)

Dr. Retained earnings

$197,000

Dr. Share capital

$259,000

Dr. BCVR

$28700

Dr. Goodwill

$222300

Cr. Investment in Jane Ltd

$707,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote