National Corporation needs to set a target price for its newly designed product
ID: 2402910 • Letter: N
Question
National Corporation needs to set a target price for its newly designed product M14–M16. The following data relate to this new product.
These costs are based on a budgeted volume of 80,000 units produced and sold each year. National uses cost-plus pricing methods to set its target selling price. The markup percentage on total unit cost is 40%.
(a) Compute the total variable cost per unit, total fixed cost per unit, and total cost per unit for M14–M16.
Variable cost per unit $
Fixed cost per unit
Total cost per unit $
Explanation / Answer
Variable cost per unit = 25+40+10+5= $80 Fixed cost per unit = (1440000+960000)/80000= $30 Total cost per unit = 80+30 = $110
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.