Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts rec
ID: 2402498 • Letter: P
Question
Providing for Doubtful Accounts
At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of $696,000 and sales for the year total $7,890,000.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $9,400. Bad debt expense is estimated at 3/4 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $9,400. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $30,100.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $6,400. Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $6,400. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $53,100.
Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the assumptions (a through d) listed above.
Explanation / Answer
Under each of the assumptions a through d, the adjusting entry will be a debit to the bad debt expense account and a credit to the allowance account.
The amount of the adjusting entry under each of the assumptions is as below:
a. Adjusting entry = $7890000 x 0.75% = $59175 b. Adjusting entry = $30100 + $9400 = $39500 c. Adjusting entry = $7890000 x 0.50% = $39450 d. Adjusting entry = $53100 - $6400 = $46700Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.