Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2399792 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below: Selling price Variable expenses Fixed expenses Unit sales $28 per unit $13 per unit $12,150 per month 960 units per month 1. Compute the company's margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) Margin of safety 2. Compute the company's margin of safety as a percentage of its sales. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34). Margin of safetyExplanation / Answer
Contribution margin=Selling price-Variable expenses
=(28-13)=$15 per unit
Hence breakeven point=Fixed cost/Contribution margin
=(12150/15)=810 units
1.Margin of safety=Total sales-Breakeven sales
=(960-810)=150 units
=(150*$28)=$4200
2.MOS%=Margin of safety/Total sales
=(150/960)=15.63%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.