Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2391904 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below Selling price Variable expenses Fixed expenses Unit sales $29 per unit $16 per unit $10,660 per month 970 units per month Required . Compute the company's margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) Margin of safety 2. Compute the company's margin of safety as a percentage of its sales. (Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e.1234 should be entered as 12.34) Margin of safetyExplanation / Answer
Contribution margin=Sales-Variable expenses
=(29-16)=$13 per unit
Hence breakeven sales=Fixed Cost/Contribution margin
=(10660/13)=820 units
1.Margin of safety=Total sales-Breakeven sales
=(970-820)=150 units
=(150*29)=$4350
2.Margin of safety%=Margin of safety/Total sales
=(150/970)=15.46%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.