On October 14, 2012, Fran Co. sold $200,000 of merchandise to Bill Co. Bill gave
ID: 2397066 • Letter: O
Question
On October 14, 2012, Fran Co. sold $200,000 of merchandise to Bill Co. Bill gave Fran its 15%, 120-day note for the total. The amount of accrued interest recognized in an adjusting entry on December 31, 2012 is: $ 6,500 $ 30,000 $ 6,250 $ 10,000 None of the above On October 14, 2012, Fran Co. sold $200,000 of merchandise to Bill Co. Bill gave Fran its 15%, 120-day note for the total. The amount of accrued interest recognized in an adjusting entry on December 31, 2012 is: $ 6,500 $ 30,000 $ 6,250 $ 10,000 None of the above On October 14, 2012, Fran Co. sold $200,000 of merchandise to Bill Co. Bill gave Fran its 15%, 120-day note for the total. The amount of accrued interest recognized in an adjusting entry on December 31, 2012 is: $ 6,500 $ 30,000 $ 6,250 $ 10,000 None of the aboveExplanation / Answer
Answer: $6500
Calculation of Interest
Days in October = 31-14 = 17 days
Days in November = 30 days
Days in December = 31 days
Total Days = 17+30+31 = 78 days
Interest calculation = 200000 x 15% x 78/360 = $6500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.