Dear Expart, Please teach me the following questions: On February 1, Willmar Cor
ID: 2396909 • Letter: D
Question
Dear Expart,
Please teach me the following questions:
On February 1, Willmar Corporation borrowed $100,000 from its bank by signing a 12 percent,15year note payable. The note calls for180 monthly payments of $1,470. Each paymentincludes an interest and a principal component.
a. Compute the interest expense in February.
b. Compute the portion of Willmar's March 31 paymentthat will be applied to the principal ofthe
note.(Round yourintermediate calculations and final answerto the nearest dollar amount.)
c. Compute the carrying value ofthe note on April 30.(Round yourintermediate calculations
and final answerto the nearest dollar amount.)
Explanation / Answer
Solution:
Wilmar Corporation
February interest expense = principal x interest rate x period of interest
Principal = $100,000
Rate of interest = 12% p. a
Period = 1 month (February)
Interest expense for February = $100,000 x 12% x 1/12 = $1,000
As calculated above, interest expense for February = $1,000
monthly payment = $1,470
interest portion = $1,000
principal portion = $1,470 - $1,000 = $470
Outstanding principal for March= 100,000 – 470 = $99,530
Interest expense for March = $99,530 x 12% x 1/12 = $995.30
Monthly payment = $1,470
Interest portion = $995 (rounded off to nearest whole dollar)
Principal portion = $1,470 - $995 = $475
Hence, principal portion of the March 31 payment = $475
Outstanding principal for April 1 = 100,000 – 470 – 475 = $99,055
Interest expense = 99,055 x 12% x 1/12 = $991
Principal portion of monthly payment is computed as follows,
Monthly payment – interest expense = 1,470 – 991 = $479
Hence, principal portion of monthly payment for April = $479
Carrying value of principal as on April 30 = $99,055 - $479 = $98,576
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.