A company has two products: AI and B2. It uses activity-based costing and has pt
ID: 2395126 • Letter: A
Question
A company has two products: AI and B2. It uses activity-based costing and has ptepared the following analysis showing budgeted cost and activity for each of Its three activity cost pools: Budgeted Activity Activity Cost Pool Activity 1 Activity 2 Actlvity 3 Budgeted Cost $66,000 $81,000 $116,000 Product A1 3,000 4,040 9,000 Product B2 6,600 6,560 2,600 Annual production and sales level of Product A1Is 10,280 units, and the annual production and sales level of Product B2 Is 24,110 units. What is the approximate overhead cost per unit of Product B2 under activity-based costing? O $6.88 O $764 O $1000 O $13.76 O $504Explanation / Answer
Product B2 :-
Activity 1
(66000/9600) * 6600
=45375
Activity 2
(81000/10600) * 6560
=50128
Activity 3
(116000/11600) * 2600
=26000
Total O/H cost Allocated (A)
121503
Total units sold of Product B2 (B)
24110
O/H Cost pu (A/B)
5.04
Activity 1
(66000/9600) * 6600
=45375
Activity 2
(81000/10600) * 6560
=50128
Activity 3
(116000/11600) * 2600
=26000
Total O/H cost Allocated (A)
121503
Total units sold of Product B2 (B)
24110
O/H Cost pu (A/B)
5.04
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.