24. Crestview Estates purchased a tractor on January 1, 2018, for $65,000. The t
ID: 2392869 • Letter: 2
Question
24. Crestview Estates purchased a tractor on January 1, 2018, for $65,000. The tractor's useful life is estimated to be 10 years and has a residual value of $5,000. If Crestview uses the straight-line method of depreciation what is the amount of depreciation expense and the ending book value on December 31, 2018? A. $6,500 depreciation expense and S58,500 book value B. $6,000 depreciation expense and $54,000 book value C. $6,500 depreciation expense and $65,000 book value D. $6,000 depreciation expense and $59,000 book valueExplanation / Answer
Option D is correct.
Depreciation = 65000 - 5000 / 10
= $6000
Book value = $65000 - $ 6000
= $59000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.