24. A firm has a net profit margin of 15 percent on sale of $20,000,000. If the
ID: 2712019 • Letter: 2
Question
24. A firm has a net profit margin of 15 percent on sale of $20,000,000. If the firm has debt of $7,500,000, total assets of $22,500,000, and the after-tax interest cost on total debt of 5 percent, what is the firm's ROE? 8.4% 10.9% 12.0% 13.3% 20% 25. A firm has a total debt-to-assets ratio of 0.60. Its equity multiplies is a. 0.70 b. 3.33 c. 0.77 d. 2.50 e. None of the abuse 26. The Textbook Production Company has been hit hard due to increased competition. The company's analysts predict that earnings (and dividends) will decline at a rate of 5 percent annually forever. Assume that ks = 11 percent and Do. = $2.00. What will he the price of the company's stock three years from now? a. $27.17 b. $6.23 c. $28.50 d. $10.18 e. $20.63 27. You buy a December put option on ABC at an exercise price of $40. You pay a $2 premium to guy this option. The market price of ABC is $18 when you exercise the option. Your profit or loss is a. $20 b. $22 c. $18 d. $16 e. $26Explanation / Answer
24. Calculation of ROE:
Net Income = Sales x Net Profit Margin
Net Income = 20,000,000 x 15% = $3,000,000
Equity = Assets - Debt
Equity = 22,500,000 - 7,500,000= $15,000,000
ROE = 3,000,000 / 15,000,000 = 20% (e)
25. Total Debt = 0.60
Total Assets = 1
Equity = 1-0.60 = 0.40
Equity Multiplier = Total Assets / Total Equity
Equity Multiplier = 1 / 0.40 = 2.50 (d)
26. D1 = 2 x 95% = 1.90
D2 = 1.90 x 95% = 1.805
D3 = 1.805 x 95% = 1.71475
D4 = 1.71475 x 95% = $1.63
Price at the end of year 3 = 1.63 / 0.11 - (-0.05) = $10.18 (d)
27. Gain from option = $40 - 2 - 18 = $20 (a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.