Department S had no work in process at the beginning of the period. It added 14,
ID: 2392574 • Letter: D
Question
Department S had no work in process at the beginning of the period. It added 14,600 units of direct materials during the period at a cost of $102,200. During the period, 11,000 units were completed, and 3,600 units were 45% completed as to labor and overhead at the end of the period. All materials are added at the beginning of the process. Direct labor was $65,624, and factory overhead was $27,764.
The total cost of units completed during the period was
a.$134,200
b.$158,400
c.$77,000
d.$190,080
Explanation / Answer
Equivalent unit of material = 14600 Units
Equivalent unit of conversion = 11000+(3600*45%) = 12620 Units
Cost per equivalent unit of material = 102200/14600 = 7 per equivalent unit
Cost per equivalent unit of conversion = (65624+27764)/12620 = 7.4 per equivalent unit
Total cost of units completed = (7+7.4)*11000 = $158400
So answer is b) $158400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.