Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Department X had no work in process at the beginning of the period, 18,000 units

ID: 2357935 • Letter: D

Question

Department X had no work in process at the beginning of the period, 18,000 units were completed during the period, 2,000 units were 30% completed at the end of the period, and the following manufacturing costs were debited to the departmental work in process account during the period (Assuming the company uses FIFO): Direct materials (20,000 at $4) -- $80,000 Direct labor -- $102,300 Factory overhead -- 37,200 Assuming that all direct materials are placed in process at the beginning of production, what is the total cost of the departmental work in process inventory at the end of the period?

Explanation / Answer

Hello, Thanks for your question. 18,000 completed +2000 @ 30% complete=600 =18,600 Equivalent units. Direct labor/EU =102,300/18,600=$5.50 +Overhead/EU=$37,200/18,600= $2.00 =$7.50 Work in process inventory cost total: 600 * $7.50 = $4500 (conversion cost) +2000 * $4 = $8000 (direct material) =$12,500 Read more: Department J had no work in process at the beginning of the - JustAnswer http://www.justanswer.com/finance/3h7tm-department-no-work-process-beginning.html#ixzz2DFuK2pFh

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote