Fraser Company will need a new warehouse in three years. The warehouse will cost
ID: 2392216 • Letter: F
Question
Fraser Company will need a new warehouse in three years. The warehouse will cost $350,000 to build Click here to view Exhibit 13B-1 and Exhibit 13B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables. Required What lump-sum amount should the company invest now to have the $350,000 available at the end of the three-year period? Assume that the company can invest money at: (Round your final answer to the nearest whole dollar amount.) Answer is complete but not entirely correct. sent Value 1. Ten percent 2. Six percent $ 293,860 @ $ 262,955 3Explanation / Answer
Lump sum amount to be invested will be the present value of $350,000 for 3 years period the give interest rates
Requirement (1) – Ten Percent
= $350,000 x [PVIF 10%, 3 Years]
= $350,000 x 0.751314801
= $262,960
Requirement (2) – Six Percent
= $350,000 x [PVIF 6%, 3 Years]
= $350,000 x 0.839619283
= $ 293,867
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.