The Sweetwater Candy Company would like to buy a new machine that would automati
ID: 2389297 • Letter: T
Question
The Sweetwater Candy Company would like to buy a new machine that would automatically "dip" chocolates. The dipping operation is currently done largely by hand. The machine the company is considering costs $125,000. The manufacturer estimates that the machine would be usable for 10 years. After 10 years, the machine could be sold for $7,500.The company estimates that the cost to operate the machine will be $7,000 per year. The present method of dipping chocolates costs $30,000 per year. In addition to reducing costs, the new machine will increase production by 6,000 boxes of chocolates per year. The company realizes a contribution margin of $1.50 per box. A 20% rate of return is required on all investments. (Ignore income taxes.)
Explanation / Answer
a)Increased revenue = 6,000*1.5 = $9,000 Incremental cash flow each year = $9,000-$7,000 + $30,000= 32000 b)NPV = -$125,000 + 32000/1.2 + 32000/1.2^2.... (32000+ $7,500)/1.2^10 NPV = $10,370.40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.