Firm has a fully automated production facility in which almost 97% of overhead c
ID: 2388689 • Letter: F
Question
Firm has a fully automated production facility in which almost 97% of overhead cost are driven by machine hours. As a cost accountant, you have the following overhead variances:Variable overhead spending variance: $34,000 F
Variable overhead efficiency variance: 41,200 F
Fixed overhead spending variance: 28,000 U
Fixed overhead volume variance: 20,000 U
Budgeted fixed overhead for the month is $1,000,000: the predetermined variable and fixed overhead rates are, respectively, $20 and $40 per machine hour. Bugeted capacity is 20,000 units.
Please solve for xxx:
Actual machine hours xxx * $20= xxx MH
Machine hours applied xxx * $40= xxx MH
Explanation / Answer
Budgeted fixed overhead = $1,000,000
Budgeted machine hours = 1,000,000/40 = 25,000 Hours
Fixed Overhead
(Standard hour for actual output x Standard rate per hour ) - Budgered fixed overhead = -20000
(Standard hour for actual output x 40) - 1000000 = -20000
Standard hour for actual output = 980000/40 = 24500 Hours
Variable Overhead
(Standard hour for actual output x Standard rate per hour ) - (Actual for actual output x Standard rate per hour ) = 41200
(24500 x 20) - (Actual hour for actual output x 20 ) = 41200
490000 - (Actual hour for actual output x 20 ) = 41200
-(Actual hour for actual output x 20 ) = -448800
Actual hour for actual output = 448800/20 = 22440 hours
Thus, actual machine hours = 22440 Hours
Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.