Firm BlueMountain Inc. carries product A as inventory. The total warehousing cos
ID: 431847 • Letter: F
Question
Firm BlueMountain Inc. carries product A as inventory. The total warehousing cost is $75,303 in 2014. Due to obsolescence, this inventory lost its market value by $22,000 in 2014. The manager estimated that the average inventory level for product A is 1,077 units during 2014. The unit purchasing cost of A is $500. In addition, the risk free interest rate is 3% per year. What is your estimate of the inventory holding cost per year in percentage? Ignore the percentage sign, round to the nearest integer. For example, if your answer is 34.56%, fill in 35; if your answer is 76.43%, fill in 76.
Explanation / Answer
Total holding cost = total warehouse cost + capacity cost + depreciation cost
Total holding cost = 75303 + 1077*3%*500 + 22000
Total holding cost = $113458
Value of the average inventory = 1077*500 = $538500
Inventory holding cost = 113458/538500 = 21.07%
Or
Inventory holding cost = 21
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.