31. On November 4, 2009, Blue Company acquired an asset (27.5-year residential r
ID: 2387037 • Letter: 3
Question
31. On November 4, 2009, Blue Company acquired an asset (27.5-year residential real property) for $200,000 for use in its business. In 2009 and 2010, respectively, Blue took $642 and $5128 of cost recovery. These amounts were incorrect because Blue applied wrong percentage (i.e. those for 39-year rather than 27.5-year). Blue should have taken $910 and $7272 cost recovery in 2009 and 2010. On January 1, 2011, the asset was sold for $180000. Calculate the gain or loss on the sale of the asset in 2011.Explanation / Answer
31. On November 4, 2009, Blue Company acquired an asset (27.5-year residential real property) for $200,000 for use in its business. In 2009 and 2010, respectively, Blue took $642 and $5128 of cost recovery. These amounts were incorrect because Blue applied wrong percentage (i.e. those for 39-year rather than 27.5-year). Blue should have taken $910 and $7272 cost recovery in 2009 and 2010. On January 1, 2011, the asset was sold for $180000. Calculate the gain or loss on the sale of the asset in 2011.
cost recovery in 2009 and 2010=$910 +$7272=$8182
=$200,000-$8182=$ 191818
= $180000 -$ 191818=$11818 gain on the sale of the asset
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.