31. Consider a light bulb with a filament made from tungsten (with a resistivity
ID: 2107771 • Letter: 3
Question
31. Consider a light bulb with a filament made from tungsten (with a resistivity temperature coefficient of 4.5E-3/K). Suppose the bulb is off, and at a temperature of 23 degrees C. Then let the bulb be switched on. For the first instant, while the temperature has not yet had a chance to increase, the current in the bulb is 2.07 A. Then the current decreases with time. A minute later, the current is only 0.69 A. What is the temperature T (in degrees C) of the filament at that time? The voltage driving the lightbulb filament stays the same as the filament heats.
Explanation / Answer
Temperature Change in Resistance
Rt = Ro(1 + α∆T)
α is temperature coef in / ºC
(V/0.58) = (V/2.45)(1 + 4.5e-3∆T)
divide by V
(1/0.58) = (1/2.45)(1 + 4.5e-3∆T)
4.22 = 1 + 4.5e-3∆T
4.5e-3∆T = 3.22
∆T = 716 ºC
T = 716+23 = 739 ºC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.