The Ramapo Company produces two products, Blinks and Dinks. They are manufacture
ID: 2385236 • Letter: T
Question
The Ramapo Company produces two products, Blinks and Dinks. They are manufactured in two departments, Fabrication and Assembly. Data for the products and departments are listed below.
Products # of units labor hrs per unit Mach hrs. per unit
Blinks 1000 4 5
Dinks 2000 2 8
All of the machine hours take place in the Fabrication department, which has an estimated overhead of $84,000. All of the labor hours take place in the Assembly department, which has an estimated total overhead of $72,000.
The Ramapo Company uses a single overhead rate to apply all overhead costs. What would the single plantwide rate be if it was based on machine hours instead of labor hours?
a. $9.00 per MH
b. $4.00 per MH
c. $7.43 per MH
d. $19.50 per MH
Explanation / Answer
Total MH Hrs = MH pu*Blink + MHpu*DLink = 5*1000+8*2000 = 21,000 Total OHs = $84000+$72000 = $156,000 So OH rate = Total OH/Tota MHs = $156,000/21,000 = $7.43 per MH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.