The RC circuit of (Figure 1) has R = 7.4 k Ohm and C = 3.0 mu F. The capacitor i
ID: 1418510 • Letter: T
Question
The RC circuit of (Figure 1) has R = 7.4 k Ohm and C = 3.0 mu F. The capacitor is at voltage V_0 at t = 0, when the switch is closed. How long does it take capacitor to discharge to 0.35 % of its initial voltage? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. The RC circuit of has R = 7.4 k Ohm and C = 3.0 mu F. The capacitor is at voltage V_0 at t = 0, when the switch is closed. How long does it take capacitor to discharge to 0.35 % of its initial voltage? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
te decrease of voltage in the discharge of a capacitor in R-C circuit is
v = v0 * e^(-t/Rc)
0.35 * v0 = v0 * e^(-t/(7400*3*10^-6))
t = 23.3 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.