Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Rees Corporation experienced a fire on December 31, 2011, in which its financial

ID: 2385011 • Letter: R

Question

Rees Corporation experienced a fire on December 31, 2011, in which its financial records were partially destroyed. It has been able to salvage some of the records and has ascertained the following balances.
December 31, 2011 December 31, 2010
Cash $ 30,000 $ 10,000
Receivables (net) 72,500 126,000
Inventory 200,000 180,000
Accounts payable 50,000 90,000
Notes payable 30,000 60,000
Common stock, $100 par 400,000 400,000
Retained earnings 113,500 101,000

Additional information:

The inventory turnover is 3.5 times.

The return on common stockholders' equity is 24%. The company had no additional paid-in capital.

The receivables turnover is 8.8 times.

The return on assets is 20%.

Total assets at December 31, 2010, were $605,000.

Instructions
Compute the following for Rees Corporation. (a) Cost of goods sold for 2011. (b) Net sales (credit) for 2011. (c) Net income for 2011. (d) Total assets at December 31, 2011.

(a) Cost of goods sold $
(b) Net sales (credit) $
(c) Net income $
(d) Total assets $

Explanation / Answer

(a) Inventory Turnover Ratio = [Cost of Goods Sold /Average Inventory]       3.5 =[Cost of Goods Sold / $190,000]      Average Inventory = [(Beginning Inventory + Ending Inventory) /2]      Average Inventory = [($180,000 + $200,000) / 2]      Average Inventory = $190,000       Costof Goods Sold = [$190,000 * 3.5]      Cost of Goods Sold = $665,000 (b)  Accounts Receivable Turnover = [Net Sales / Average AccountsReceivables]        8.8 = [Net Sales /$99,250]        Net Sales (Credit) =[$99,250 * 8.8]        Net Sales(credit) = $873,400        Average AccountsReceivables = [Beginning Receivables + Ending Receivales] /2        Average AccountsReceivables = [($126,000 + $72,500) / 2]        Average AccountsReceivables = $99,250 (c )  [Net Sales - Cost of Goods Sold] = Net Income          [$873,400 -$665,000] = $208,400          NetIncome = $208,400 (d)      Return on Assets = [NetIncome / Total Assets           20% =[$208,400 / Total Assets]           0.20 =$208,400 / Total Assets]           TotalAssets = [$208,400 / 0.20]          Total Assets = $1,042,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote