On February 15, Seacoft buys 7000 shares of Kebo common stock at $28.53 per shar
ID: 2384737 • Letter: O
Question
On February 15, Seacoft buys 7000 shares of Kebo common stock at $28.53 per share plus a brokerage fee of $400. The stock is classified as available for sale securities. On March 15, Kebo declares a dividend of $1.15 per share payable to stockholders of record on April 15. Seacroft received the dividend on April 15 and ultimately dells half of the Kebo stock on November 17 of the current year for $29.30 per share less a brokerage fee of $250. The journal entry to record the sale of the stock on November 17 is:
A) Debit Cash $102300; Credit Long Term Investment-AFS-$99855; Credit Gain on Sale of Long term investment $2445
B) Debit Cash $102550; Credit Long Term Investment-Trading-$99855; Credit Gain on Sale of Long term investment $2695
C) Debit Cash $102550; Credit Long Term Investment-AFS-$100055; Credit Gain on Sale of Long term investment $2495
D) Debit Cash $102300; Credit Long Term Investment-AFS-$100055; Credit Gain on Sale of Long term investment $2245
E) Debit Cash $102300; Credit Long Term Investment-Trading-$99855; Credit Gain on Sale of Long term investment $2645
Please explain. Thanks so much!
Explanation / Answer
Basis of stock = 7000*28.53 + 400 = $200,110. Basis for half, 3500 shares = $100,055
Amount received from sale = 3500*29.30 – 250 = $102,300
Gain on sale of 3500 shares = amount received – basis = 102,300 – 100,055 = $2245
Answer is D:
Debit Cash $102300
Credit Long Term Investment-AFS-$100055
Credit Gain on Sale of Long term investment $2245
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.