Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’

ID: 2383537 • Letter: Y

Question

You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent.

8,000 6.9 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 105 percent of par; the bonds make semiannual payments.

19,000 shares of 3 percent preferred stock outstanding, currently selling for $79 per share.

What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Debt:

8,000 6.9 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 105 percent of par; the bonds make semiannual payments.

Common stock: 410,000 shares outstanding, selling for $59 per share; the beta is 1.15. Preferred stock:

19,000 shares of 3 percent preferred stock outstanding, currently selling for $79 per share.

Market: 9 percent market risk premium and 4.9 percent risk-free rate.

Explanation / Answer

ANSWER

MV of Common Stock = 410,000 * 59 = 24,190,000$

Cost of Common Stock = Risk Free Rate + Beta (Market Risk Premium)

                                           = 4.9 + 1.15(9)

                                           = 4.9 + 10.35

                                         = 15.25%

MV of Preferred Stock = 19,000 * 79 = 1,501,000

Cost of Preferred Stock = Dividend/Market Price

                                                = 3/79

                                                = 3.80%

MV of Debt = 8,000 * 105 = 8,400,000

Cost of Debt = Using Financial Calculator,

Where, n=40; PV= -1050; FV=1000; PMT=34.5; I/Y=?

I/Y = 6.45%

Cost of Debt = 6.45(1-0.4)

Cost of Debt = 3.87%

Total Market Value = MV of Debt + MV of Common Stock + MV of Preferred Stock

=24,190,000 + 1,501,000 + 8,400,000

= 34,091,000$

WACC = (Weight of Common Stock * Cost of Common Stock) + (Weight of Debt * Cost of Debt) + (Weight of Preferred Stock * Cost of Preferred Stock)

= (24,190,000/34,091,000 * 15.25) + (8,400,000/34,091,000 * 3.87) + (1,501,000/34,091,000 * 3.80)

= 11.94%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote